Tekil Mesaj gösterimi
Okunmamış 18-06-2008, 08:33   #1 (permalink)
çiko
ADMİN
çiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SocialTwist Tell-a-Friend
Üyelik tarihi: May 2008

Nerden: istanbul
Yaş: 38
Mesajlar: 1.176
Standart Gezikolik / Karaburun

Çatalca’nın deniz feneriyle ünlü balıkçı köyü KEŞFEDİLMEMİŞ CENNET KARABURUN

nasıl gidilir?
[B]İstanbul’un Avrupa yakasından yola özel araçla çıkacaklar için en pratik yol, Taksim’den çıkıp TEM oto yolundan Güneşli’ye doğru giderken solunuzda Dünya, Milliyet Gazetesini bırakıp sağa kıvrılan yolda hemen sonra sağ şeride yaklaşıp ana yoldan ayrılarak yükselen rampa yoldan Habibler (İSTOÇ) yönüne devam etmek. Bir süre yol alırken yerleşim içinden geçişte sıkışan trafik, dar yol, sanayi kuruluşları, kamyonlar, park yaparak yolu tek şeride düşüren araçlar canınızı sıksa da kısa süre sonra dar boğazı aşıp, bu defa geçtiğiniz yola tezat oto yol kalitesinde bir güzergâhta ilerliyor Arnavutköy istikametinde yol alıyorsunuz. “Tayakadın” piknik alanlı orman içinden geçerek, Durusu yönünde takiben giderken sağlı sollu tepeler, yemyeşil vadiler gözünüzü okşuyor. Asfalt yol bu bölümde iki şerit, uzaklarda deniz görünmeye başlıyor, yolun devamında Durusu Park sahasında Av müzesinin yer aldığı kule görünürken sağdan deniz yönünde ayrılan Germe sapağından kenarları korkuluklu ip gibi düz yoldan giriyor, çarşı’dan geçiyor, meyve bahçeleri arasından Karaburun’a ulaşıyorsunuz.
Habibler geçişi hariç İstanbul’a yakınlığı, yol panoraması gerek araç sürücüleri, gerekse motosiklet sevdalıları için elverişli sayılabilir. Uzağı görerek gidiliyor, yolun meyil ve kavisleri motor sürücüleri için keyifli olabilir. Sert rüzgârlı bölümler var, egzoz gazının teneffüs edildiği bölümler de geçiliyor. Piknik amaçlı gelenler yol üzerinde kumanya tedariki yapabilirler, Arnavutköy, Durusu fırınlarından yeni çıkmış ekmek alabilirler.
ne yenir?
Liman çevresinde Gizli Bahçe, Hanımeli, Dostlar gibi çeşitli restoranlar bulunuyor. Bunlardan biri olan Dostlar Restoran da işletmeci Sami Bey balığı bizzat kendi pişiriyor ve kendine özgü geliştirdiği balık pişirme püf noktalarına sahip. Yıllar boyunca tonlarca balık pişirdiğini söyleyen usta işletmeci, öncelikle kalkan balıklarını kesmek için bir kütük üzerine bir tarafı sabitlenmiş bir satır kullanıyor. Giyotin usulü çalışan satırla balığın etrafını dairesel olarak kolaylıkla kesip, kalan balığı iki parmak eninde dilimliyor. Balığın çevresini saran salya ve balık dilimlerini su billurlaşıncaya kadar defalarca yıkıyor. Bu yıkama sonrası hiç kan izi kalmıyor, hem kızartma yağı, hem de balıkta kararma olmuyor.


Dostlar Kamping
Sami Eti
Tel no: 0(212) 762 20 18

Gizli Bahçe Balıkevi Motel
Ümit Kılıç
Tel no: 0(212) 762 22 83

nerede kalınır?

Gizli Bahçe Balıkevi Motel
Ümit Kılıç
Tel no: 0(212) 762 22 83


Karam Pansiyon
Dinlenme tesisi, restoran, kafeterya hizmeti veren 25 odalı iki katlı Karam Pansiyon 2008 yılında tüm odaları lambri kaplatılıp yenilendi. Pansiyon Sahil Yolu üzerinde yer alıyor.
Ümit Dalgakıran Tel no: 0(212) 762 29 60


Dostlar Kamping
Limanın karşısında, sahil yolunun biraz üzerinde yer alan alanda restoran, kamp ve karavan sahası olarak hizmet veren tesisin üç yataklı 10 tane olan bungalovlarında konaklayanlar 20 TL, karavanda kalmak isteyenler 15 TL, çadır kuranlar çadır yeri kirası olarak günlük 10 TL ödüyorlar. Kamp sahasında kalan ailelere elektrik, su, duş, wc hizmeti veriliyor. Konuklar sahil yolunun karşısına geçtikleri an denizle buluşuyorlar.
Sami Eti - Tel no: 0(212) 762 20 18


gezilecek yerleri?
Neler yapılır
Konum olarak köy ve çevresi birçok aktiviteye olanak tanıyor. Yürüyüş, koşu, kros için çam ağaçlı orman içi parkurlara sahip. Yamaç paraşütü, sörf yapmak isteyenlere imkânlar bol. Mavi yolculuk turlarına katılabilir, kara ulaşımı olmayan kumsallı koylarda denize girebilir, Çevre gezilerine meraklı olanlar, Terkos gölüne, Durusu’ya, Av Müzesine gidebilirler. Kamp yapmak isteyenler çadır kurabilir, bisiklete binebilir, piknik yapabilir. Dahası uçurtmasını beraberinde getirenler uçurtup uçurtma zevkine varabilir, balık tutar, resim yapar, yer, içer.
Köyün girişinde karşılaşılan siluette önce evleri, apartmanları görüyor, hafif bir yokuşla yerleşim alanına, denize yüksekten bakarak iniyorsunuz. Panoramanın genelini gördüğünüz anda nerelere gideceğinizi, nerede vakit geçireceğinizi önceden kestirmek, planlamak kolay oluyor. Kıyı bandı Yeniköy’ü takiben veya Kilyos’a doğru altınızda uzanıyor.
Uğrak noktaları arasında liman bunlardan ilki. Sahile omuz omuza yanaşan ve Karadeniz insanının coşkusunu yansıtırcasına canlı, zıt renklerle boyanmış tekneler ahenkli bir armoni oluşturuyorlar. Balıktan, trol avından dönen balıkçı motorları ara sıra limanın durgun sularına hareket getirerek balıkhaneye yöre balıklarını taşıyorlar.
Birbirini kucaklayan iki dalgakıran üzerinde en uç noktalara kadar yürüyebiliyor, hatta Karadeniz’e sırt veren diğer uzak kol üzerinde uç noktaya dek araçla gidebiliyor, köyü karşınıza alıp doyasıya seyredebiliyorsunuz.
(Öğleden sonra güneş ışığı karşınıza geleceği için köy kontra ters ışıkta kalıyor).
Yeniköy’e uzanan sahil yolu boyunca kumsala, asfalt sahil yoluna paralel lokanta, pansiyon, kamp alanı, alışveriş dükkânları, evler sıralanıyor. Karadeniz Rivierası olarak tanımlanan kıyı bandı gelecekte Antalya’nın Konyaaltı Plajı gibi olmaya namzet ve müsait gibi görünüyor.
Zaten arsa fiyatları için de daha şimdiden “uçmuş” deniyor! Üçüncü köprü güzergâhının köye yakın geçmesi halinde, ulaşımın kolaylaşacağı söylentisi de bu konuda hayli etkili olmuş.
Arsayı satın alan yatırımcı, hemen yaşayacağı bir ev yapma telaşına giriyor. (Fiyatlar 100–150 olarak ifade ediliyor)!
Karaburun’a ilk kez geliyor, başka neler yapabilirim derseniz, fotoğraf çekecek birçok kompozisyon bulunduğunu söyleyebilirim. Deniz Feneri bunlardan en önemlisi.


Karaburun Köyü ve Çevre Gezisi
67. Piyade alayının taşınmasıyla yörede kalan subaylar yerleşim yapmışlar, bu şekilde 1826 öncesi oluşan köy gelişmiş. Cami Meydanında bayrak direği ve tarihi iki top arasında Atatürk Anıtı, bulunuyor. Meydanın ortasında bir zamanlar cephanelik ve ambar olarak kullanıp Süleyman binbaşı yardımıyla camiye dönüştürülen yapı yer alıyor. Günümüzde de aynı amaçla kullanılan, dışı mozaik kaplı yapının, içten duvarlarına dokununca kontrplak, tahta yapım olduğunu fark ediyorsunuz. Buna rağmen iç duvar ve kubbe tavanı amatör bir hat ustasının içinden geldiği gibi yaptığı motiflerle süslenmiş. Cami içinde klima var, abdest alacak olanlar için sıcak su tesisatı bulunuyor.
Cami minaresi sonradan yapılmış yeni, karşısında ise Osmanlı izleri taşıyan tarihi bir çeşme yer alıyor. Çeşme yapı olarak yenilenmiş, tarihi kitabesi içine yerleştirilmiş. Her iki yapı da 1850 tarihini taşıyor.


resimler?__________________
imkansız;
bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine,
kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan,
küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir.
imkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. imkansız bir iddia değil, meydan okumadır.imkansız potansiyeldir. imkansız yoktur.