Motokolik Motosiklet Motosiklet Kulübü Motorsiklet Motorsiklet Forumu

Motokolik Motosiklet Motosiklet Kulübü Motorsiklet Motorsiklet Forumu (http://www.motokolik.com/)
-   ECZACI'NIN SAGLIK KÖŞESİ (http://www.motokolik.com/eczacinin-saglik-kosesi/)
-   -   Günlük yaşamda streslerle başa çıkma (http://www.motokolik.com/eczacinin-saglik-kosesi/3454-gunluk-yasamda-streslerle-basa-cikma.html)

eczacı34 30-03-2010 06:21

Günlük yaşamda streslerle başa çıkma
 
Aslında bir parça stres günlük hayatta karşılaşılan zorluklarla başa çıkmada ihtiyaç duyulan enerji, uyanıklık ve gücü sağlar. Ancak uzun süreli, sürekli ve fazla miktarda stres yorgunluğa ve verimin düşmesine neden olur, bedensel ve ruhsal sağlığı tehlikeye sokar.
Uyku bozuklukları, mide rahatsızlıkları, baş ağrısı, bir konu ya da işe yoğunlaşmada zorluk, huzursuzluk, çarpıntı, omuz ve sırt ağrıları gibi yakınmalar günlük yaşamda başa çıkamadığımız stresler sonucu olabilir.

Stresle başa çıkmada ilk basamak, kişinin yaşamındaki strese yol açan etkenleri ve nedenlerini belirlemesidir. Bir sonraki aşama ise bunlardan hangilerinin ortadan kaldırılabileceği ya da hafifletilebileceği ve bunun için ne gibi önlemler alınabileceğini bulmasıdır.


Günlük yaşamdaki streslerin pek çoğu -iyi iletişim kuramamaktan kaynaklanmaktadır. Yakın ve geniş çevremizdeki bireylerle iletişim kurarken açık, anlaşır ve samimi bir dil kullanmak, konuşmak kadar karşımızdakileri anlamaya ve dinlemeye de hevesli olmak ilk kuraldır. Olaylara karşımızdakinin bakış açısından bakmak, kabul etmesek bile anlamaya çalışmak iletişim açısından çok önemlidir. Olaylara olumlu yaklaşmak, kendi gücümüzle orantılı hedefler koymak, sonucunu değiştiremiyeceğimiz şeylerle uğraşmak yerine birey olarak üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışmak streslerle başa çıkmakta en etkin yoldur.


Zamanı iyi değerlendirmek, “yapılacak işler listesi” hazırlamak, zor işleri basamaklara ayırarak bölümler halinde halletmek, zamanlı planlama yapmak ve bunu yaparken gerçekçi olmak, gerektiğinde yardım ya da danışmanlık istemek ve bir sorun için tek bir çözüme bağlanıp kalmadan diğer seçenekleri de göz önünde bulundurmak stres azaltıcı davranışlardır.

Her çeşit bedensel çalışma, spor yapmak, hobiler için zaman ayırmak, stresten ve olumsuz etkilerinden uzaklaşarak güç kazanmak için yararlıdır. Bazen sadece bir arkadaş ya da yakınla konuşmak, onun tarafından anlaşıldığını görmek bile bireyin yükünü çok hafifletebilir.
:302::302::302::302::302:

UFUK 30-03-2010 14:26

uleyn pizzacı böyle light konular açıp durma biz motokoliğiz bize bişi olmaz.ama sana olursa onu bilmem.daha erkeksi konulara yer ver,mesela benden bahset:)))))))))))))

enver_ytu 31-03-2010 14:47

Alıntı:

UFUK´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 47407)
uleyn pizzacı böyle light konular açıp durma biz motokoliğiz bize bişi olmaz.ama sana olursa onu bilmem.daha erkeksi konulara yer ver,mesela benden bahset:)))))))))))))

:117::117:aman ufuk abi ne diyorsun????. :117::117::o15::o15: şimdi senden bahsedersek bizde karizma falan kalmaz:):D.

bunu anayasanın degistirilemez maddelerine, hemde birinci sıradan eklemek lazım. :302:

eczacı34 31-03-2010 14:53

mantıklı sen hep öyle taş gibi kal bu konu kilitlenmişdir....:)))


Bütün Zaman Ayarları WEZ -4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

Motokolik Motosiklet Kulubü