MotokolikTürkiye
ANASAYFA FORUMLAR GALERİ BLOGLAR DUYURULAR GEZİ VE ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI İLETİŞİM
 

Geri git   Motokolik Motosiklet Motosiklet Kulübü Motorsiklet Motorsiklet Forumu MOTOKOLİK FORUMLARI MOTOKOLİK GEZİ REHBERİ

Konu Kapatılmıştır
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 21-10-2008, 00:19   #1 (permalink)
ADMİN
çiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SocialTwist Tell-a-Friend
Üyelik tarihi: May 2008

Nerden: istanbul
Yaş: 38
Mesajlar: 1.176
Standart gezi kolik oylat kaplıcaları

Sislerin ardındaki şifa kaynağı: Oylat Kaplıcaları
Oylat yazın başka güzel kışın başka... Ama sonbaharda her yer usta bir ressamın yağlıboya tablosunu andırıyor. Kaplıcasında binbir türlü hastalığa şifa arayanların uğrak kapısı olan Oylat'a gelmek için ille de hasta olmayı beklemeyin. Tertemiz havasını soluyarak yürüyüşler yapıp kuş seslerini dinlemek, çağlayanların köpüklerini seyredip büyülü bir dünyanın huzurunu yakalamak için de Oylat'a gelmek gerekiyor.


nasıl gidilir?

İstanbul'dan özel araçla çıkış yapanlar, otoyolu tercih ederlerse Darıca-Bayramoğlu sapağı gişesini geçip Eskihisar'a gelebilirler.
Yalova-Gemlik... 47 km sonra Bursa... Yollar kaymak gibi. Asfalt iyide zepzenci saçına dönmüş şehir içi trafiğine birde hava kirliliği eklendi nefes alınmıyor! Bursa şehir girişindeki göbekten sola Ankara istikametine dönünce ip gibi uzanan yol güzel ama kamyonu çok. Bir rampa çıkıp iniliyor ve sonra İnegöl'desiniz. Geçince yol hafifçe sola kavislenirken sağınızda Oylat, Domaniç, Tavşanlı sapağı var. Önce, uzun boylu soyunmuş kavak ağaçlı yol Oylat'a çıkarken şiir gibi bir manzarayla yükselip birkaç keskin virajla Hilmiye Köyü üzerinden Oylat'a varıyor. Kaplıcalar-İnegöl arası 27 km... Minibüsler sabah 08:00'de seferlere başlıyor. Kar da yağsa yol yıl boyu açık tutuluyor.


ne yenir?

Oylat Kaplıcaları meydanında Oylat Fırını var. Sevgi-Remzi Hamurcu, dede mesleğini sürdürüyorlar. Fırın, kağıt kebabı ve güveç için kap veriyor. Ekmek odun ateşinde pişiriliyor. Fırında peynirli pide ve poğaça da yapılıyor. Oylat'da market, büfe, kasap ve alabalık lokantası ile köfteci de bulabilirsiniz.
Köy ürünlerinin satıldığı tezgahlarda ev eriştesi, tarhana, yerli fasulye bulunuyor. Ayrıca iç ceviz, marmelat ve çayı yapılan kuşburnu süzme bal, petek bal, polen, arısütü, Isparta'nın mis gülünden Oylat'ın katkısız ev yapımı gül reçeli diğer tercihleriniz arasında. Vadi manzaralı gazinoda kaynak suyuyla yapılan tavşan kanı demli çay içebilirsiniz.İnegöl köftesinin farkı

Bursa'dan İnegöl'e giderken yolun her iki tarafında köfteciler var. Sağınızda yer alan iki katlı yeşil bina "Orhan İnegöl Köftecisi". Önündeki otoparkta araç çokluğu hemen dikkat çekiyor. Büyük salon tertemiz. Hiç koku-duman yok İnegöl köftecilerinin en genci olan Orhan Çelik, 23 yıllık tecrübesi ile 50 yıllık geçmişe sahip İnegöl köftesinin en iyisi için servis elemanları ile birlikte koşuşturuyor. İnegöl Köftesi'nin özelliği; Bölgenin dana ve kuzularından imal edilmiş olması. Yüzde seksen oranında dana, yüzde yirmi oranında kuzu etini karıştırıp yirmi dört saat dinlendiriyorlar. Karışık 1.5 porsiyonda acılı, kaşarlı, sade çeşidinden ikişer adet altı yassı köfte bulunuyor. Acısı, kaşarı, yumuşaklığı, pişkinliği kıvamında. Köfteler kıyılmış beyaz soğan ve maydanozlu garnitürle on dakikada sofranıza geliyorlar. Kesmezse ilave alabiliyorsunuz; Şişe takıp getiriyorlar. Izgara etleri porsiyon olarak isteyebilirsiniz. Sofraya önceden gelen piyaz, köfteler pişene dek hem oyalıyor hem de iştahınızı ve sabırsızlığınızı frenliyor. Patates tava altın sarısına dönen renkte kızarmış. Hepsi bir boy ve sımsıcak. Şıra da var. Ankara, İstanbul, Bursa, Eskişehirli köfte meraklıları yüzünden haftasonu salonda yer yok yazın ise "her gün yer yok!.." Neyseki geniş bahçe var.
Tel: (0-224) 714 82 74


nerede kalınır?

Büyük Otel

95 oda 210 yataklı ve bütün sezon açık. Pansiyondan kaplıcaya geçiş otel içinden. Kaloriferli ve TV'li odalar banyosuz. Sadece lavabo-WC var. Tabldot yemekte haftada bir alabalık, haftada bir İnegöl köfte var. Yaz döneminde 1 yıl önceden yer ayırtılıyor. Otelin aileye özel banyolarını kiralayabiliyorsunuz.

Blok Otel

Blok Otel 63 odalı ve 210 yataklı.

Güven Otel

Oylat'a geliş yolundaki Hilmiye Köyü ve Saadet Köyü'nde yazın köy evleri de pansiyon olarak kiralanabiliyor.

http://www.oylatkaplica.com/

faydaları?

Her Mevsime uygun gezi durağımız, şifalı doğasıyla Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Oylat. Oylat deresinin çağlayanlar meydana getirerek geçtiği vadi, çam, gürgen, meşe, kestane, ıhlamur, kavak, çınar ağaçları ile kuşburnu ve böğürtlen bitkilerinden oluşan ormanla bütünleşiyor.
İlkbaharda yer gök kır çiçekleri ve menekşelerle kaplanırken, sonbaharda her yer yağlıboya tablo görünümüne bürünüyor. Kışın ise beyaz örtüsüyle anlatılmaz güzellikteki doğayı varın siz hayal edin.
İki tarafı vadilerle çevrili yamaçta kurulu kaplıcalar mevkii, sırtını Uludağ'ın devamına yaslamış. Kaplıca suyu, uzun sürede getirdiği kalsiyum karbonatlı ve kalsiyum sülfatlı sularla "çökelek" meydana getirip kaplıcanın bulunduğu terasları oluşturmuş.
Başı dumanlı "Sivri Kaya Tepesi" ile kaplıcalar arasında bulunan kanyon görünümlü vadi sürekli taze hava koridoru yaratıp oksijen pompalıyor.
Bu arada yaprak kaplı bir zemin, toprak kokulu tertemiz bir hava ve ötücü kuşların de ortama eşlik ederken, hiç dinmeden gürül gürül akan su, çağlayanların coşkulu sesine dönüşerek sizi büyülü bir dünyaya taşıyor.
Oylat yakınlarındaki Saadet köyünde bulunan para ve kalıntılardan kaplıca kullanımının Romalılar zamanına kadar uzandığı anlaşılıyor. İnşa tarzının Roma hamamlarına benzerlik göstermesi günümüze gelen sarnıç ve küpler Oylat kaplıcasının Romalılarca kullanılmış olduğunu doğruluyor. Osmanlı döneminde de yararlanılan Oylat Kaplıcası'nın bir de efsanesi var: Bizans İmparatorluğu zamanında bölgeye hakim tekfurun kızı çare bulunmaz bir hastalıktan yatağa düşer. Aciz kalan bilgiçler tahammülsüz ızdıraplar içindeki kıza son bir şans verip biraz daha göz önünden uzaklaştırmak için Oylat'a getirerek "öl-yat" deyip bırakırlar. Bu suda her gün yıkanan kız, eski sıhhatine kavuşup babasının sarayına dönünce, Oylat o günden sonra şifa kaynağı olarak kullanılır.
Efsane böyle. Ama gelin şimdi de olaya bilimsel açıdan bakalım.
Maden Tetkik Arama Enstitüsü, ülkemizin tabii servetlerinden olan ılıca ve maden sularının tahlilini daha modern cihazlarla yapıyor. Profesör Kerim Çağlar'ın son tahliline göre Oylat kaplıca suyunda kalsiyum, sodyum, magnezyum, potasyum, demir alüminyum katyonları sülfat, hidrokarbonat klorür, nitrat, hidrofosfat, hidroarsenat, meta silikat asidi, serbest karbondioksit gibi anyonlar bulunmakta. Radyoaktivitesi 10, eman reaksiyonu (PH) 7,3 olan suda bir miktar da krom bulunuyor. Bu özellikleri itibarı ile Oylat Kaplıcası sıcak, (Hipertermal) oligometalik kalsiyum sülfatlı ve radyoaktif sular gurubuna giriyor.

Nefesimizdeki kaplıca

Oylat Kaplıcası'nın akan suları radyoaktivite ve diğer şifalı unsurları ile radyum emanosyonu (rodon) halinde ormanın temiz havasına yayılıyor. Böylece kaplıca yalnız banyo olarak değil teneffüs yoluyla da vücudumuza giriyor. Yarım saatte kandaki seviyesi teneffüs edilen havadaki miktarla eşitleniyor.
Suyla olduğu kadar iklim tedavisi de gösteren Oylat Kaplıcası; nevralji, nevrit, siyatik, meralji, parestezik intelkoskal nevralji ve oksipital nevraljilere iyi geliyor. Ağrılı sinir hastalıkları, romatizma, çocuk felcinin yanı sıra pek çok hastalık da, banyo ve su içi masajlarda şifa bulabiliyor. Vücut hücrelerinin faaliyetini kamçılayıcı su, iç ifrazatı arttırıcı etkilerlerle üç haftalık tedavilerde kişiye enerji ve zindelik kazandırıyor.

Kaplıcadan yararlanmanın 10 altın kuralı:

1- Kaplıca tedavisi öncesi doktor kontrolü yapılmalı.
2- Kaplıca kürü en az 15, en çok 20 banyo olmalı.
3- Günde sadece bir banyo alınmalı.
4- Banyo suyunun ısısı 37-38 dereceyi geçmemeli.
5- Banyoda kalış süresi 15 dakikayı aşmamalı.
6- Banyo sonrasında 45 dakika yatıp dinlenilmeli.
7- Tok karnına banyoya girilmemeli ve en uygun zaman olan sabah tercih edilmeli.
8- Kaplıca kürü süresince ağır, etli, hamur ve yağlı yememeli. Bol meyve, taze sebze, ızgara, haşlama ve az yağlı yemeli.
9- Kaplıca dışındaki zamanlarda yürüyüş ve egzersiz yapılmalı.
10- En iyi program doktorun tavsiyesini uygulamak olmalı.
Not: Sağlık amaçlı gelenlere, tedavinin etkisini azaltmamak için suyun vücudun üzerinde kalması öneriliyor. Bu nedenle fazla sabunlanmaması tavsiye ediliyor.


resimler?__________________
imkansız;
bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine,
kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan,
küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir.
imkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. imkansız bir iddia değil, meydan okumadır.imkansız potansiyeldir. imkansız yoktur.
 
Okunmamış 21-10-2008, 01:01   #2 (permalink)
ADMİN
züppermen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SocialTwist Tell-a-Friend
Üyelik tarihi: May 2008

Mesajlar: 2.535
Standart

ne zaman gidiyoruz
__________________
http://www.motokolik.com/motosiklet/image.php?type=sigpic&userid=11&dateline=122207803  6
RACİNG TEAM=GAZLAYAN ÜYE süpermen aşkın tekin
 
Okunmamış 21-10-2008, 09:04   #3 (permalink)
Süper Üye
adrenalin_r6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SocialTwist Tell-a-Friend
Üyelik tarihi: Aug 2008

Mesajlar: 296
Standart

bencede ne zaman gidiyoruz
 
Okunmamış 21-10-2008, 10:35   #4 (permalink)
ECZACI ÇIRAĞI
eczacı34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SocialTwist Tell-a-Friend
Üyelik tarihi: May 2008

Nerden: istanbul
Yaş: 39
Mesajlar: 1.165
Standart

nezaman ?????******
__________________
gönül ne bar ister nede meyhane...gönül muhabbet ister içmek bahane
 
Okunmamış 21-10-2008, 10:39   #5 (permalink)
yvz
Ziyaretçi
yvz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SocialTwist Tell-a-Friend

Mesajlar: n/a
Standart

burada görünen fotograf lardan daha güzel biyer

ama yer biraz uzak, oyüzden günübirlik geziler için biraz yorucu olabilir ve tadını çıkartamaya biliriz

teşekürler çiko böyle güzel yerleri bulup bize tanıttığın için
 
Okunmamış 21-10-2008, 17:41   #6 (permalink)
motorize gezgin üye
ümmet perkitan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SocialTwist Tell-a-Friend
Üyelik tarihi: Jun 2008

Nerden: her yerde
Yaş: 62
Mesajlar: 765
Standart

evet nezaman gidiyonuz tarih belli olursa eğer giderseniz orda dörüşürüz.
__________________
geç gitmek hiç gitmemekten iyidir

BİRKISIM İNSANLARA KIZIP TÜM İNSANLARA DÜŞMAN OLMAYA DEĞMEZ BU HAYAT
 
Okunmamış 21-10-2008, 21:38   #7 (permalink)
KURUCU ÜYE
UFUK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SocialTwist Tell-a-Friend
Üyelik tarihi: May 2008

Yaş: 53
Mesajlar: 713
Standart

günü birlik değilde kalmak için gitmek daha güzel süper bir yer ve ortam
 
Okunmamış 23-10-2008, 14:09   #8 (permalink)
ADMİN
çiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SocialTwist Tell-a-Friend
Üyelik tarihi: May 2008

Nerden: istanbul
Yaş: 38
Mesajlar: 1.176
Standart

ya aslında çok uzak degil günü birlikte gidilebilir diyedüşünüyorum...
__________________
imkansız;
bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine,
kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan,
küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir.
imkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. imkansız bir iddia değil, meydan okumadır.imkansız potansiyeldir. imkansız yoktur.
 
Okunmamış 24-10-2008, 11:19   #9 (permalink)
Üye
suakarakas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SocialTwist Tell-a-Friend
Üyelik tarihi: Jun 2008

Yaş: 53
Mesajlar: 90
Standart

Çiko'cum sabah erken çıkılırsa pekala gidilir,yeterki ayarlayın havalar daha soğumadan yol yapmak lazım.
 
Okunmamış 24-10-2008, 16:40   #10 (permalink)
RED
Süper Üye
RED - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SocialTwist Tell-a-Friend
Üyelik tarihi: May 2008

Nerden: İstanbul
Mesajlar: 558
Standart

Ben de 50 yaşıma geldikten sonra romatizmalarıma iyi gelir diye giderim.
__________________
Güzel günler göreceğiz çocuklar
Motorları maviliklere süreceğiz.
 
Konu Kapatılmıştır

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
StilPowered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
Motokolik Motosiklet Kulubü